כל כלי העבודה לאנשי מקצוע ופרטיים

על כל קניה מעל 300 ש"ח קבלו משלוח חינם עד הבית

תפריט

כל מה שרצית לדעת על שחרור סתימות ביוב

סתימה בביוב היא תקלה המחייבת טיפול מהיר ויעיל, ושחרור סתימות ביוב היא אחת מכמה עבודות אינסטלציה שכיחות, שכל שרברב ודייר מכירים היטב. לפניכם כמה טיפים, עצות ומידע כללי בנושא.

 

אחריות

 

צנרת הביוב מתחילה בדירה הפרטית, עוברת לתחום המשותף בבניין, ויוצאת ממנו למרחב המוניציפאלי. לאורך מסלול הצנרת נעה שרשרת האחריות בין בעל הדירה, האחראי על הצנרת שבתוך דירתו, עוברת לוועד הבניין ולדייריו בתחום המשותף לכלל הדירות, ואל הרשות המקומית היכן שהצנרת עוברת בתחום הציבורי. בהתאם לכך, האחריות לתיקון הצנרת מוטלת על מי שהתקלה נמצאת בשטח שבאחריותו.

 

עשה זאת בעצמך

 

קיימות סתימות ותקלות בצנרת, שתוכלו לטפל בהן במו ידיכם. השתמשו בפומפה, תוך כדי הזרמת מים בקו, עדיף מים חמים. במידה והפעולה אינה משפרת את המצב, השתמשו בחומרים לפתיחת סתימות, והקפידו לפעול על פי הוראות היצרן, שכן מדובר בחומרים ששימוש לא נכון בהם יגרום נזקים ותאונות. אם הקו עדיין סתום לאחר שימוש בחומרים פותחי סתימות, יש להשתמש בקפיץ מיוחד לפתיחת סתימות (כמו זה שהאינסטלאטורים משתמשים בו). כשמדובר בכיור, פתחו את הסיפון ונקו אותו, במקרים רבים פעולה זו תפתור את הבעיה.

 

סתימות בצנרת הביוב

 

כאשר הסתימה היא בקו ביוב המחבר בין שני בורות ביוב יש לטפל בה במהירות, שכן כל עוד לא תיפתח הסתימה, יעלו מי הביוב ויציפו את פני השטח. מי שאמיץ מספיק לטפל בביוב יכול לנסות לפתוח את מכסה אחד הבורות, ולנסות לפתוח את הסתימה באמצעות קפיץ. מומלץ לפנות לאינסטלאטור שיטפל בסתימה, ויאתר את מקורה. במקרים רבים, כאשר קיימת סתימה בצנרת הביוב מדובר בשורשים שחדרו לאחד הבורות, ויש לטפל בהם מיידית.

 

ביובית

 

כאשר לא ניתן לטפל בסתימה באמצעים אחרים, לא נותרת לדיירים ברירה, אלא להזמין ביובית שתשאב את הנוזל העכור, ותשיב לדיירי הבניין את האוויר הצח ושלוות הנפש.

 

כיצד להימנע מסתימות

 

לפני סיום, לפניכם כמה טיפים ועצות שיעזרו לכם לשמור על צנרת זורמת ונקייה.

  • הימנעו מהשלכת מגבונים לאסלה – הם אינם מתפרקים וגורמים לסתימות.
  • נקו שאריות שמן מכלי בישול בטרם תשטפו אותם בכיור, והשליכו את שאריות השמן לפח האשפה.
  • אספו שמן טיגון משומש במיכלים במקום להשליכם לכיור.
  • הניחו רשתות בפתחי הניקוז של כיורים, נקו היטב רשתות במקלחונים ואמבטיות, הקפידו ששיער לא יישטף אל הצנרת.
  • פעם בשבוע פזרו סודה לשתייה בפתח הניקוז של כיורים, ושפכו עליה מים חמים, ניתן גם להשתמש בחומץ.
  • החזיקו בבית פומפה לפתיחה מהירה של סתימות קלות בכיור.

 

לסיכום

 

סתימה בביוב היא אחת מבין שורה של עבודות אינסטלציה שכיחות. בחלק מן  המקרים תחזוקה נכונה ומעט תושייה ימנעו צורך באינסטלאטור, אך כאשר הסתימה מורכבת ולא הצלחתם להתמודד עמה בכוחות עצמכם, אינסטלאטור מקצועי ואמין יעשה את העבודה עבורכם.

 

X